Respuesta :

Diameter of a circle = 28 m

Then, radius of the circle will be :

[tex] = \tt \frac{diameter}{2} [/tex]

[tex] =\tt \frac{28}{2} [/tex]

[tex] = \tt14 \: m[/tex]

Thus, the radius of this circle = 14 m

Area of circle :

[tex] = \tt\pi {} {r}^{2} [/tex]

[tex] =\tt 3.14 \times 14 \times 14[/tex]

[tex] = \tt3.14 \times 196[/tex]

[tex] = \tt615.44 \: {m}^{2} [/tex]

Thus, the area of this circle = 615.44 m²

Circumference of circle :

[tex] = \tt2\pi r[/tex]

[tex] =\tt 2 \times 3.14 \times 14[/tex]

[tex] = \tt87.92 \: m[/tex]

The circumference of this circle = 87.92 m

Therefore, the area of this circle = 615.44m² and the circumference of this circle = 87.92m

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico