Respuesta :

Neetoo

Answer:

Mass = 12.12 g

Explanation:

Given data:

Mass of CH₄ = 48 g

Mass of H₂ produced = ?

Solution:

Chemical equation:

CH₄ →   C + 2H₂

Number of moles of CH₄:

Number of moles = mass/molar mass

Number of moles = 48 g/ 16 g/mol

Number of moles = 3 mol

Now we will compare the moles of CH₄  and H₂.

               CH₄          :           H₂

                  1             :           2

                  3            :          2/1×3 = 6 mol

Mass of  H₂:

Mass = number of moles × molar mass

Mass = 6 mol × 2.02 g/mol

Mass = 12.12 g

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico