27. The average hourly wage of workers at a fast food restaurant is $7.25/hr
with a standard deviation of $0.50. Assume that the distribution is normally distributed. If a worker at this fast food restaurant is selected at random, what is the probability that the worker earns more than $8.00?*

Respuesta :

Answer:

0.0668 = 6.68% probability that the worker earns more than $8.00

Step-by-step explanation:

When the distribution is normal, we use the z-score formula.

In a set with mean [tex]\mu[/tex] and standard deviation [tex]\sigma[/tex], the zscore of a measure X is given by:

[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.

The average hourly wage of workers at a fast food restaurant is $7.25/hr with a standard deviation of $0.50.

This means that [tex]\mu = 7.25, \sigma = 0.5[/tex]

If a worker at this fast food restaurant is selected at random, what is the probability that the worker earns more than $8.00?

This is 1 subtracted by the pvalue of Z when X = 8. So

[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]

[tex]Z = \frac{8 - 7.25}{0.5}[/tex]

[tex]Z = 1.5[/tex]

[tex]Z = 1.5[/tex] has a pvalue of 0.9332

1 - 0.9332 = 0.0668

0.0668 = 6.68% probability that the worker earns more than $8.00

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico