Respuesta :

Answer:

608g

                   

Explanation:

This is a combustion reaction between oxygen gas and C₆H₁₄.

 The reaction expression is given as:

      2C₆H₁₄   +       19O₂   →     12CO₂    +     14H₂O

We have been given 2 moles of C₆H₁₄

  Let us find the number of moles of oxygen gas;

                     2 moles of C₆H₁₄ will react with 19 moles of O₂

Mass of oxygen gas reacting  = number of moles x molar mass

     molar mass of oxygen gas  = 2(16)  = 32g/mol

Mass of oxygen gas  = 19 x 32  = 608g

                   

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico