Respuesta :
Answer:
174.23 lower p/month
Step-by-step explanation:
7 yr car loan = 38000 x 1.0432^7 =51092.4402043 =$51092.44 total pay back
51092.4402043/84=608.243335765 =$608.24
5 yr car loan = 38000 x 1.0432^5=46948.4748551 =$46948.48 total pay back
46948.4748551/60 =782.474580918 = 782.48 p/month
Amount difference
782.474580918-608.243335765 =174.231245153 =$174.23
For 7 year car loan, the monthly payment will be $180.96 lower as compare to 5 year car loan.
Simple Interest :
The simple interest is computed as,
[tex]A=\frac{P*R*T}{100}[/tex]
Where P is principle, R is rate and T is time.
Given that, cost of car [tex]P=38000,R=4.32,T=5years[/tex]
Substitute values in above equation.
[tex]A=\frac{38000*4.32*5}{100} =8208[/tex]
The amount paid in 5 years[tex]=38000+8208=46208[/tex]
Amount paid per month is, [tex]=\frac{46208}{60}=770.14[/tex]
For 7 years,
[tex]A=\frac{38000*4.32*7}{100}=11491.2[/tex]
Amount paid per month is,[tex]=\frac{49491.2}{84}=589.18[/tex]
The Amount difference is, [tex]=770.14-589.18=180.96[/tex]
For 7 year car loan, the monthly payment will be $180.96 lower as compare to 5 year car loan.
Learn more about the Simple interest here:
https://brainly.com/question/20690803