An aircraft flew 5 hours with the wind. The return trip took 6 hours against the wind. If the speed of the plane in still air is 260 miles per hour more than the speed of the​ wind, find the wind speed and the speed of the plane in still air.

I need this solved asap.

Respuesta :

Answer:

Speed of wind = 23.63 miles per hour

Plane speed in still air = 260 miles per hour

Step-by-step explanation:

Given:

Time taken with wind = 5 hour

Time taken against wind = 6 hour

Assume;

Speed of wind = s

So,

Speed of Plane with wind = (260 + s) miles per hour

Speed of Plane against wind = (260 - s) miles per hour

Distance = speed x time

So,

(260 + s)5 = (260 - s)6

1,300 + 5s = 1,560 - 6s

11s = 260

s = 23.63 miles per hour

Speed of wind = 23.63 miles per hour

Plane speed in still air = 260 miles per hour

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico