Respuesta :
Answer: 29.4 m/s
Explanation:
We find the answer by using this equation:
v2 = v1 + a * t
Let's figure out what our variables are.
v2 = ?
We don't know the final velocity, so this variable is blank
v1 = 0
In a free fall, the velocity is 0
a = 9.8 m/s
Acceleration in a free-fall is 9.8 m/s
t = 3
It took 3 seconds for the ball to hit the ground
Now we plug our values.
v2 = v1 + a * t
v2 = 0 + 9.8 * 3
v2 = 0 + 29.4
v2 = 29.4
Hope this helps! :)