A small business employs 98 people. All of the employees work for 8 hours a day, 5 days a week. Eleven of the employees receive a wage of $45 an hour and the rest receive $30 an hour.
Each employee works 40 hours(8*5) 11 of those employees make 40*$45, or $1800/week 11 * 1800 = 19,800 The other 87 employees (98-11=87) make 40*$30, or $1200/week 87 * 1200 = 104,400 Total: 19,800 + 104,400 = $124,200