A boy throws a stone straight upward with an initial
speed of 17.0 m/s.
Part A
What maximum height will the stone reach before falling back down?

Respuesta :

Answer:

14.8m

Explanation:

Given parameters:

Initial speed  = 17m/s

Unknown:

Maximum height  = ?

Solution:

At the maximum height, the final speed will be 0m/s;

 We use of the kinematics equation to solve this problem.

     V²   = U²   - 2gH

V is the final velocity

U is the initial velocity

g is the acceleration due to gravity

H is the height

         0²   = 17²  -  (2  x 9.8 x h )

          0 = 289  - (9.6h)

         -289  = -19.6h

            h  = 14.8m

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico