Answer:
This means the cost of the item to you is $311.35. You will pay $311.35 for a item with original price of $479 when discounted 35%. In this example, if you buy an item at $479 with 35% discount, you will pay 479 - 167.65 = 311.35 dollars.
Step-by-step explanation:
hope this helps <3
Answer:
Suit costs $311.35
Steps
1) Multiply (Original price) by (percentage / 100) to find discount price
2) Deduct discount price from original price
ie) (Op) x (% / 100) then (op-dp)
Shown here
Original price = $479
35/ 100 = 0.35
Discount = 479 x 0.35 = 167.65 = $167.65
Sale Price = 479 - 167.65 = 311.35 = $311.35