Answer:
Step-by-step explanation:
x = original salary
$3800 = (1-9%)x = (1-0.09)x = 0.91x
x = $3800/0.91 = $4175.82
The original annual salary of Jessica is 42222
Let the original annual salary of Jessica be represented by x.
Percentage decrease in salary = 9%
Amount of the decrease = 3800
Therefore, based on the information given, the equation to solve the question will be:
9% × x = 3800
0.09 × x = 3800
0.09x = 3800
Divide both side by 0.09
0.09x/0.09 = 3800/0.09
x = 42222
Therefore, the original annual salary of Jessica is 42222.
Read related link on:
https://brainly.com/question/19063587