How many moles of Ca are in 3.75 x 1025 atoms of Ca? Group of answer choices 3.75 mol 0.016 mol 2.26 x 1049 mol 62.3 mol

Respuesta :

Answer:

62.3 moles of Ca

Explanation:

1 mole of a substance is defined as 6.022x10²³ particles of this substance. For example:  

1mol of electrons = 6.022x10²³electrons  

1mol of atoms = 6.022x10²³atoms

1 mol of molecules = 6.022x10²³ molecules

And 1mol of atoms of Ca = 6.022x10²³ atoms of Ca

That means 3.75x10²⁵ atoms of Ca are:

3.75x10²⁵ atoms of Ca * (1 mole of Ca / 6.022x10²³ atoms) =

62.3 moles of Ca

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico