Respuesta :

Answer:

The elevator will travel 396 feet in 12 seconds.

Step-by-step explanation:

10 secs = 330ft

330/10 = 33

10 * 33 = 330

Hence,

12 * 33 = 396

12 secs = 396 ft

Hope this helps :)

Answer:

The answer is 396 feet per second.

Step-by-step explanation:

1) If it travels 330 feet in 10 seconds: 330 divided by 10 = 33 feet per second.

2) It travels at 33 feet per second, for 12, seconds, so then you just need to multiply 33 x 12, to get 396 feet per second, and that's your answer.

Hope this helps! Feel free to give me Brainliest if you feel this helped. Have a good day, and good luck on your assignment. :)

Ver imagen benmartin
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico