262815
contestada

The robotics club is selling shirts for a fundraiser. They have purchased a box of shirts for $400 at $5 per shirt. To promote their fundraiser, they have also spent $60 on advertising.

Which equation can the club use to calculate the selling price per shirt if they want to make a profit of $300? Select all that apply.

400x=5x+360
80x-460=300
80x+300=460
400x-60=300
80x=760
5x=300
2000x=360
400/5x=300

Respuesta :

Answer:

Option 2 : 80x - 460 = 300 is the correct answer.

Step-by-step explanation:

Given that:

$400 box was purchased at $5 per shirt.

Number of shirts = [tex]\frac{400}{5}[/tex] = 80 shirts

Profit to make = 300

Cost of advertising = $60

Total cost = 400+60 = $460

Let,

x be the cost per shirt that should be set by Robotics club.

Total selling price - production cost = Profit

80x - 460 = 300

Hence,

Option 2 : 80x - 460 = 300 is the correct answer.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico