If a substance has a density of 1.345g / mL , how many grams would the substance weigh if the sample has a volume of 22.1 ml?

Respuesta :

Answer:

Mass of substance = 29.7245 gram

Explanation:

Given:

Density of substance = 1.345 g / ml

Volume of substance = 22.1 ml

Find:

Mass of substance

Computation:

Mass = Density x Volume

Mass of substance = Density of substance x Volume of substance

Mass of substance = 1.345 x 22.1

Mass of substance = 29.7245 gram

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico