Respuesta :

Original price of the iPhone = $1200.00

Percentage of discount given for memorial day = 35%

Cost of the iPhone after the discount :

[tex]= 1200 - 35\% \: \: of \: \: 1200[/tex]

[tex] = 1200 - \frac{35}{100} \times 1200[/tex]

[tex] = 1200 - \frac{42000}{100} [/tex]

[tex] = 1200 - 420[/tex]

[tex] =\color{hotpink} \$ \: 680[/tex]

Thus, the price of the iPhone after the discount = $680

Percentage of sales tax applied on the discounted price = 8%

Sales tax :

[tex]= 8\% \: \: of \: \: 1200[/tex]

[tex] = \frac{8}{100} \times 1200[/tex]

[tex] = \frac{9600}{100} [/tex]

[tex] = \color{hotpink}\$ \: 96[/tex]

Sales tax = $96

Price of iPhone after sales tax :

[tex] = 680 - 96[/tex]

[tex] =\bold\color{hotpink} \$ \: 584[/tex]

Therefore, the final price of the phone = $584

584 dollars will be your answer
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico