Respuesta :

Answer:

Approximate maximum height is 5 ft

[tex]h(\frac{18}{32} )= 5 \ ft[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]h(t)=-16t^{2} + 18t[/tex]      ---------- (1)

Differentiate equation (1)  w.r.t t and equate it to zero (in order to determine maxima)

[tex]h^{'}(t) = -32t+18[/tex]

[tex]0= -32t+18[/tex]

[tex]t=\frac{18}{32}[/tex]

Substitute this value in equation (1)

[tex]h(\frac{18}{32} )=-16(\frac{18}{32} )^{2} + 18(\frac{18}{32} )[/tex]

[tex]h(\frac{18}{32} )=-5+ 10[/tex]

[tex]h(\frac{18}{32} )= 5 \ ft[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico