Answer:
b. 23.49 m/s
d. 8.55 m/s
d. .87 s
a. 40.8 m
Explanation:
The initial along the x-axis is given by the following formula:
[tex]V_{ox} = V_{o}Cos\theta\\\\V_{ox} = (25\ m/s)(Cos\ 20^{o})\\\\V_{ox} = 23.49\ m/s[/tex]
Hence, the correct option is:
b. 23.49 m/s
The initial along the x-axis is given by the following formula:
[tex]V_{oy} = V_{o}Sin\theta\\V_{oy} = (25\ m/s)(Sin\ 20^{o})\\V_{oy} = 8.55\ m/s[/tex]
Hence, the correct option is:
d. 8.55 m/s
Now, for the time to reach maximum height:
[tex]t = \frac{V_{o}Sin\theta}{g}\\\\t = \frac{(25\ m/s)Sin\ 20^{o}}{9.8\ m/s^{2}}\\\\t = 0.87\ s[/tex]
Hence, the correct option is:
d. .87 s
For the range of projectile:
[tex]R = \frac{V_{o}^{2}\ Sin\ 2\theta}{g}\\\\R = \frac{(25\ m/s)^{2}(Sin\ 40^{o})}{9.8\ m/s^{2}}\\\\R = 40.9\ m[/tex]
Hence, the closest option is:
a. 40.8 m