3jaab108 3jaab108
  • 30-01-2021
  • Mathematics
contestada

if Eight avocados cost $4. How much do 20 avocados cost?

Respuesta :

mdavi43
mdavi43 mdavi43
  • 30-01-2021

Answer:

$10

Step-by-step explanation:

divide $4 by 8. you get $.50. multiply that by 20 and you get $10

Answer Link

Otras preguntas

a charter bus travels 210 miles in 3 1/2 hours. assume the distance traveled is directly proportional to the time traveled. write and solve a direct variation e
169/1000 in simplest form
Simplify this expression: 13 + (–12) – (–5) = ? A. 30 B. –30 C. –6 D. 6
who were considered citizens in ancient Athens
How can you solve an equation with the variable on both sides
what is imperialism ? whatdid it lead to in the late 19th century ?
20 POINTS !!!!!!!!! Which part of this excerpt from Leo Tolstoy’s The Death of Ivan Ilyich suggests that Gerasim's acceptance of death is related to his spiritu
Suppose you discover a new organism. What would you expect to see if you studied it under a microscope?
how does the structure of a nephron directly relate to function of the kidney
A particular neutral uranium atom has 92 protons, 143 neutrons, and an atomic mass of 235. how many electrons does the atom have