Respuesta :

Neetoo

Answer:

V₂ = 1.32  L

Explanation:

Given data:

Initial volume = 1.25 L

Initial pressure = 0.865 atm

Final volume = ?

Final pressure = 0.820 atm

Solution:

The given problem will be solved through the Boyle's law,

"The volume of given amount of gas is inversely proportional to its pressure by keeping the temperature and number of moles constant"

Mathematical expression:

P₁V₁ = P₂V₂

P₁ = Initial pressure

V₁ = initial volume

P₂ = final pressure

V₂ = final volume  

Now we will put the values in formula,

P₁V₁ = P₂V₂

0.865 atm × 1.25 L = 0.820 atm × V₂

V₂ = 1.08 atm. L/ 0.820 atm

V₂ = 1.32  L

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico