jeniyaharris472 jeniyaharris472
  • 30-01-2021
  • Mathematics
contestada

Which costs more, oranges selling at 3 for $1.00 or oranges selling 4 for $1.36? Explain how you got your answer.

Respuesta :

Naseeem88
Naseeem88 Naseeem88
  • 30-01-2021

Answer:

4 oranges for $1.36 is more than 3 for $1.00

Step-by-step explanation:

1/3 = 1/3 or .3 repeating

1.36/4 = 0.34

.3 repeating is less than 0.34

Answer Link

Otras preguntas

In the following sentence what question does the adverb away answer? Greta was telling Lucas that she was going away for the long holiday weekend. A. How m
How did nullification relate to tariffs in the early 1800s?
How do you find a segment endpoint if you are given one end point of(12,-8)and a midpoint of (3,18)
if your car gets 34 miles per gallon of gas and you have traveled 153 miles, how many gallons of gas have you used?
locate and label 739 on the number line round to the nearest hundred 739 is closer to than it is to
After a military coup in Nigeria , economic problems continued because of what?
What is a preconceived notion about a group? A. Prejudice B. Discrimination C. Cultural bias D. Sexism
what is the value of the expression 3y-z over y+5z
What is the value of the expression? [(3 + 5) • 2 – 5] • 3
According to Benjamin Franklin and John Locke, what should a good government do?