alex1206
contestada

Cindy runs 2 kilometers every morning. She takes 2 minutes for the first 250 meters, 4 minutes for the next 1,000 meters, 1 minute for the next 350 meters, and 3 minutes for the rest.
Cindy’s average speed for the entire run is
( )
meters per minute. One kilometer is the same as 1,000 meters.

Hint: distance over time

Respuesta :

I can say that 200 m/m is correct on Edmentum/ Treca I got 5/5 on the test

In order to calculate average speed we will calculate the total distance in meters traveled by cindy.

Distance = 2 Km

1 km = 1000m

So distance in meters = 2000 m

Then let us calculate the total time taken by cindy to cover these 2000 meters

Total time in minutes = 2 + 4 + 1 + 3 = 10 minute

Average speed = total distance  / total time

Average speed = 2000 m / 10 minutes

average speed = 200 m / min

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico