contestada

For the reaction CH4 +2O2 = CO2 +H2O
How many grams of water (H2O) are produced from the combustion of 6.35 moles of methane (CH4)? Please show all work.

Respuesta :

reaction

CH₄  +  2 O₂  ==>  CO₂  + 2 H₂O   (Equal)

first, let's count the mole of H₂O that formed

mole H₂O = (coefficient of H₂O / coefficient of CH₄) x mole CH₄

mole H₂O = (2/1) x 6,35 mole

mole H₂O = 12,7 mole

so

Mass H₂O = mole H₂O x Molecular Mass

Mass H₂O = 12,7 mole x 18   ((2 x Ar H) + Ar O)

Mass H₂O = 228,6 g

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico