Respuesta :

Answer:

Store A you get more apples for a cheaper price

Step-by-step explanation:

Store A:

7/4 = $1.75 per pound

Store B:

5.40/3= $1.80 per pound

Store A comes out to $1.75/lbs while store B is $1.80/lb, go with the first one
ACCESS MORE
EDU ACCESS