Respuesta :

Answer: $37,888

Step-by-step explanation:

2.4% of 37,000 is 888.

37,000 + 888 = 37,888.

=$37,888

Her new salary will be $37,888.

What is cost-of-living?

“Cost of living” exists as the amount of money you require to sustain a certain lifestyle in a disseminated place. Because the price of goods and services differs from one city to the next, calculating the cost of living will determine how reasonable it exists to live in a certain area.

increased cost of living would be :

2.4% of 37,000 = 2.4/100 X 37,000 = 888

therefore, new salary would be :

37,000 + 888 = 37,888.

To learn more about cost-of-living refer to:

https://brainly.com/question/27465036

#SPJ2

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico