Jamia929282399 Jamia929282399
  • 29-01-2021
  • Mathematics
contestada

Helpppppppppppppppp pleaseeeeeeeeee

Helpppppppppppppppp pleaseeeeeeeeee class=

Respuesta :

chastainbreeanna0 chastainbreeanna0
  • 29-01-2021

Answer:

a 2.04

b 2.17

c 1.33

d 2.85

Answer Link
robert1000 robert1000
  • 29-01-2021

Answer:

Stores A, B, C and D

Step-by-step explanation:

Divide the total price by the amount of pounds. For store A: (8.16/4) = $2.04.

For Store B: (6.51/3) = $2.17

For Store C: (2.66/2) = $1.33

For Store D: (11.4/4) = $2.85

All of these prices per unit are less than the current $2.91. Therefore they are all correct.

Answer Link

Otras preguntas

There are 13 _______used by the human body to maintain health
Which is not an operating system?
Marcus wants to buy 4 baseballs. he has $68. what inequality would work for this problem?and what sign goes in it less than or equal to, greater than or equal t
Tenly made a square from for her painting she used 4 pieces of wood that were each 2.75 feet long how much wood did tenly use in all to make the frame
Someone who inhabits a place is an
3/4 + -2/3 in simplest term
According to the speaker, people have no control over ��� a. the land c. themselves b. the sea d. one another
Who were the two people that thomas jefferson sent to explore the new land?
Ineed to know everything about computer.
round 9,909.937 to the nearest tenth and round the same number to the nearest whole number