A bike accelerates at 10 m/s2 when a force of 50N is applied. What is the mass of the bike? Group of answer choices

Respuesta :

Answer: 5kg

Step-by-step explanation:

The mass of the bike if it accelerates at 10 m/s2 when a force of 50N is applied is 5kg

According to Newton's second law of motion,

Force = mass * acceleration

F = ma

Given the folliowing parameters:

Force = 50N

acceleration = 10m/s²

Get the mass:

mass = F/a

mass = 50/10

mass = 5kg

Hence the mass of the bike if it accelerates at 10 m/s2 when a force of 50N is applied is 5kg.

Learn more here: https://brainly.com/question/1103191

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico