aguilarashley929
aguilarashley929 aguilarashley929
  • 29-01-2021
  • Mathematics
contestada

Dave's Doughnuts sells a dozen doughnuts for $5.40. What is the unit cost per doughnut? ​

Respuesta :

Pxstelliex
Pxstelliex Pxstelliex
  • 29-01-2021

Answer: The cost per donut is 0.45

Step-by-step explanation: A dozen donuts is 12 donuts. $5.40 dollars divided by 12 is 0.45.

Answer Link

Otras preguntas

A new baby grew 3/4 of an inch in June and 7/16? 4- in July. How many total inches did the baby grow during these two months?
The tragic hero has a fatal flaw
In a unit circle, 0 = 90°. Identify the terminal point and sin 0. A. Terminal point: (0, 1); sin 0 = 1 B. Terminal point: (1, 0); sin 0 = 0 C. Terminal point: (
Suppose cos(x) =1/(sqrt(5)) and sin(x) >0. what is the value of tan(2x)?
PLS HELLP ITS SO HARD
ill give you brainliest :)
The question is attached
What’s 400.00 - 172.98 I know the answer I just need to know how to get it
the meaninn of dynamics​
using the equation 40kj+ 2so3= 2so2+02, of so3=0.491, so2=0.17, 02=0.701, find Keq