jaimeemallen jaimeemallen
  • 29-01-2021
  • Mathematics
contestada

if 3lbs costs 4.00$ how much will 2 lbs cost

Respuesta :

Kellynatashia15
Kellynatashia15 Kellynatashia15
  • 29-01-2021

Answer:

1.5

Step-by-step explanation:

if you do 3 divided by 4 then you get 0.75 then you have to do 0.75 times 2 and you get 1.5 dollars for 2 pounds

Answer Link
bskshdjqmdb bskshdjqmdb
  • 29-01-2021
it will cost for 2 lbs it is 1.5
Answer Link

Otras preguntas

which add-in fixes the run-on sentence
Read the sentence below and use context clues to determine the meaning of the word gloat. If you continue to GLOAT About your winning the Spelling bee, I will
how old is the earth 2. If there had not been a system of military alliances in place in Europe in 1914, would the assassination of have resulted in World War I
Predict the method of extraction used to obtain calcium from its ore
Is chloride atom that accepted an electron during a ionic bonding positive, negative, partial positive or partial negative?
4. The density of Gillian's sample of magnesium oxide is 10 g/cm'. She measured its volume as 2 cm. What is the mass of Gillian's sample?
I have this problem in Algebra that I cannot figure out :( Help is appreciated, thank you! Given, f(x) = 3x-7 etc..
Slope=5, goes through the point (2,7) what is the answer
Please answer quick.​
How do established tenures of service ensure that the republic's elected representatives govern with the consent of the governed? A. Limited terms in office ens