isabella7972 isabella7972
  • 29-01-2021
  • Mathematics
contestada

4. If you buy 5 items for $10.00, how much will it cost for 8 items? 10 points
*
Your answer
O This is a required question

Respuesta :

SvqaSimq
SvqaSimq SvqaSimq
  • 29-01-2021

Answer: It would cost $16.00 for 8 items.

Step-by-step explanation: $10.00 divided by 5 items = $2 per item.

8 x $2 = $16.00

Hope this helps out :’)

Answer Link

Otras preguntas

What does a cartographer do?
Most men in the American Indian cultures of the Northeastcared for infants and grew food.cared for the elderly and fished.held councils and built shelters.grew
Dalol depression is about 116 meters below sealevel. The top of mountain Dashin is about 4550meters above sea level. What is the verticaldistance from the top o
Kendrick’s bill for lunch was $24.50. He left the server an 18% tip. What is the total amount that Kendrick paid for lunch including the tip?
Please help. Question is worth 15 points. Suppose that [tex]2
There is a fixed cost of $4325 in starting a widget business and it also costs $24 to produce each widget. Write a function to describe the total cost of produc
Fatima tells Santiago that “The dunes are changed by the wind, but the desert never changes. That’s the way it will be with our love for each other.” Which lite
can someone help please asap
the surface of a cube is 13 1/2 cm squared. how long is one side of the cube
(Need help ASAP no rocky) Determine whether the quadrilateral with vertices at A(5,7), B(1, -2), C(-6, -3), and D(2,5) is a parallelogram or not. Justify your a