raj has saved $68 for a video game system that cost $200. if he makes $5.50 for each hour he works how many hours will he need to work in order to earn the reminder of the money he needs to buy the gaming system explain the steps you use in order to solve the problem ​

Respuesta :

Answer:

24 hours

Step-by-step explanation:

Divide 200 by 5.50

200÷5.50=36.36 (round to the nearest decimal)

Divide 68 by 5.50

68÷5.50=12.36 (round to the nearest decimal)

So if he worked 12.4 hours to gain $68,

We then can minus 12.4 from 36.4

36.4-12.4=24

He will need to work 24 more hours in order to have enough money

ACCESS MORE
EDU ACCESS