simmonss6520 simmonss6520
  • 29-01-2021
  • Mathematics
contestada

Ay bought 2 pounds of grapes for $2.49 per pound and 3 muffins for $0.75 per muffin. How much did Jay pay for the grapes and muffins?

Respuesta :

iconbeemz
iconbeemz iconbeemz
  • 29-01-2021

Answer:

the answer would be 7.23

Step-by-step explanation:

2.49 x 2 = 4.98

and

.75 x 3 =2.25

add 2.25 + 4.98 = 7.23

Answer Link

Otras preguntas

What volume is needed to store 0.050 moles of helium gas at 2 atm and 400k?
Which materials are common indoor air pollutants? Check all that apply. a. smog b. natural gas c. vehicle exhaust d. mold in windowsills e. carbon monoxide WILL
(PLEASE ANSWER + BRAINLIEST!!!) Which of the following expressions is equivalent to the expression below, assuming p and q are positive?
In wich number does the 5 represent a value 10 times the value represented by the 5 in 35,187
How does truth present her argument in this sentence What’s that got to do with women’s rights or negroes rights? A she uses a rhetorical question B she use
Create two different real-world scenarios—one in which you would use permutations and one in which you would use combinations: Include specific details and an e
The country of Lilliput has high unemployment and low consumer spending, and small businesses are closing. What should Lilliput's government do to improve the e
Determine a detailed mechanism for the chlorination of benzene using cl2 and fecl3.
What does the m represent in Y=mx+b A- where the graph starts B- how steep the line will be C-the invital value C-the the Y-intercept
what is equivalent version of q+p+q+p+q