show workk!!! pls
Radium is a
radioactive element
that decays into
radon gas. Its atomic
mass is 226. How
many moles in 497.2
grams of radium?

show workk pls Radium is a radioactive element that decays into radon gas Its atomic mass is 226 How many moles in 4972 grams of radium class=

Respuesta :

Answer:

2.2moles

Explanation:

Given parameters:

Atomic mass of Radium = 226

Mass of Radium  = 497.2g

Unknown:

Number of moles  = ?

Solution:

To solve this problem, we use the expression below:

    Number of moles  = [tex]\frac{mass}{molar mass}[/tex]

The molar mass of the radium   = 226g/mol

So;

       Number of moles  = [tex]\frac{497.2}{226}[/tex]   = 2.2moles

ACCESS MORE
EDU ACCESS