Respuesta :
The moles of sulfur needed would be 0.7.
From the equation of the reaction, the mole ratio of Al to S8 is 16:3, meaning that for every 16 moles of Al, 3 moles of S8 would be required.
Thus, if 3.75 moles of Al react, the mole of S8 that would be required can be calculated as:
- 16 moles of Al = 3 moles of S8
- 3.75 moles of Al = ?
= 3 x 3.75/16
= 0.7 moles
More on moles can be found here: https://brainly.com/question/15209553?referrer=searchResults