Hailey is going to buy a new prom
dress for her senior prom. It is
regularly priced at $252. Today, the
dress is marked down 30%. What is
the discount amount?

Respuesta :

Answer:

$76.60

Step-by-step explanation:

252-30%=176.40

252-175.40=76.60

Answer:

$176.4

Step-by-step explanation:

The new deducted price would be %176.4.

1. Multiply 252 by .30 to get the percentage deducted.

   252*.30=75.6

2. Subtract the previous number from 252 to get the new price.

    252-75.6=176.4

3. The new price of the dress is $176.4

Hope this helps :)

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico