kennedydelorian
kennedydelorian kennedydelorian
  • 29-01-2021
  • Mathematics
contestada

A 2 quart carton of chocolate milk costs $1.40.
What is the price per pint?

Respuesta :

PintoJ PintoJ
  • 29-01-2021

Answer:

If i am correct 0.35 per pint.

Step-by-step explanation:

As there is 2 pints in a quart you multiply 2x2 ( the amount of quarts) to get 4. Then you divide the price of $1.40 by 4.

Answer Link
moranariana50 moranariana50
  • 29-01-2021
0.35 is the answer!!
Answer Link

Otras preguntas

(-5,9) , ( 11 -39) you have too use m= y2-y1over x2 - x1
Samantha is 1.1 m tall on her eleventh birthday and 1.21 m tall on her twelfth birthday. By what factor has her height increased?
Is 320% expressed as a mixed number in simplest form 16. Over 5
A student answered 46 problems on the test correctly and received a grade of 88%. how many problems were on the test if all problems we wear the same number of
How would a cell destroy or breakdown a harmful chemical which entered the cytoplasm
Which statement is NOT true concerning transfer RNA? A) Transfer RNA is found in the cytoplasm of cells. B) Transfer RNA is one of three types of RNA found ins
I need 6 facts about shahada and salat and zakat and sawm and hajj please help me
A 6.4-N force pulls horizontally on a 1.5-kg block that slides on a smooth horizontal surface. This block is connected by a horizontal string to a second block
a planes average speed between two cities is 600km/h. if the trip takes 2.5 hours, how far does the plane fly?
(-5,9) , ( 11 -39) you have too use m= y2-y1over x2 - x1