Respuesta :

Answer:

1. The density of the cube is 1.03 g/mL.

2. Dish soap

Explanation:

1. Determination of the density of the cube.

From the question given above, the following data were obtained:

Mass (m) of cube = 21.7 g

Volume (V) of cube = 21 mL

Density (D) of cube =?

The density of a substance is simply defined as the mass of the substance per unit volume of the substance. Thus, density can be expressed mathematically as:

Density (D) = mass (m) / volume (V)

D = m / V

With the above formula, we can obtain the density of the cube as follow:

Mass (m) of cube = 21.7 g

Volume (V) of cube = 21 mL

Density (D) of cube =?

D = m / V

D = 21.7 / 21

D = 1.03 g/mL

Thus, the density of the cube is 1.03 g/mL.

2. Determination of the layer of density the cube will settle in.

From the question given above,

Subtance >>>>>>>> Density

Vegetable oil >>>>> 0.91 g/mL

Grape juice >>>>>> 0.97 m/L

Water >>>>>>>>>>> 1 g/mL

Dish soap >>>>>>>> 1.03 g/mL

Maple syrup >>>>>> 1.37 g/mL

Comparing the density of the cube (i.e 1.03 g/mL) with those in the table able, we can conclude that the cube will settle in the DISH SOAP layer since they both have the same density.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico