For the first one: A falling object has higher gravitational potential energy and as it falls this decreases but kinetic energy increases. As the object hits the floor, energy is transferred to heat and sound.
42*9.8*12= 4939.2
Kinetic energy = 4939.2 OR 4939
To find the final speed use the kinetic energy formula;
Ek = 1/2 MV2
4939=1/2*42*v2
V2= 4939 divided by (1/2 * 42)
V2= 4939 / 21
V2= 235.1904761904762
Find square root
V= 15.3359211067
= 15.
Reach the ground at 15m s -¹
Note:
Formula To calculate kinetic energy:
Ek = 1/2 MV2
Ek= kinetic energy of an object
M= mass of object
V= velocity/speed of object