canaidwyer canaidwyer
  • 29-01-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $6.65. What is the unit cost?

Respuesta :

mitchel65 mitchel65
  • 29-01-2021
95 cents all you do is divide 6.45/7 correct me if I read it wrong
Answer Link

Otras preguntas

“Liberty, Equality, Fraternity” and “Peace, Land, and Bread” are slogans used by revolutionaries to represent (1) frameworks for economic stability (2) politica
Solve equation -3x + 5 = 2 (x - 2) + 1
How do you think the development of spoken language influenced people's development of skills and religious beliefs?
Find product or sum of 6x89
At a 33-foot depth underwater, the pressure is 29.55 pounds per square inch. At a depth of 66 feet, the pressure reaches 44.4 pounds per square inch. At what
How many centimeters are in 4.4 inches
what's two ratios that are equivalent to 4:11
One way in which Suleiman the Magnificent and Peter the Great are similar is that they both (1) modernized their military (2) promoted free speech (3) isolated
explain how you would round the numbers 33 and 89 to estimate their sum
Which number, rounded to the nearest hundred , is zero a) 94 b) 68 c) 52 d) 31