Students at the Washington School are selling
gift wrap to raise money. The gift wrap sells for
$5.50 per roll, and 40% of that price goes to the
school. If the students sell 650 rolls of gift wrap,
how much money will the school receive?

Respuesta :

Answer:

$1430

Step-by-step explanation:

40% of 5.50 = 0.4 × 5.50 = 2.2

$2.20 per roll, 2.20 × 650 = 1430

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico