Answer: Pb(NO3)2(aq) + 2KI(aq) —> PbI2(s) + 2KNO3(aq)
1.57x10^22 atoms of Pb
87% yield
Explanation:
10.0 g Pb(II) nitrate = 10/333 moles = 0.03 moles
12.0 g KI = 12/166 moles = 0.072 moles (0.06 moles required)
11.4 g PbI2 = 11.4/421 moles = 0.026 moles
expected yield 0.03 moles, yield = 87%
atoms in 11.4 g = 0.026 moles = 0.026*6.02214076*10^23 atoms = 1.57*10^22