Answer:
6.79 m/s
Explanation:
By applying the principle of conservation of momentum.
The total momentum = MV - mv = 0 (since the squid is beginning at rest)
the mass of the squid (M) in absence of water in its cavity = (6.5 - 1.75) kg
= 4.75 kg
speed of the squid (V) = 2.5 m/s
mass of the water expelled (m) = 1.75 kg
speed of the water (v) = ???
∴
4.75 × 2.5 = 1.75 × v
[tex]v = \dfrac{4.75 \times 2.5}{1.75 }[/tex]
v = 6.79 m/s