Answer:
[tex]a=1.96m/s^2[/tex]
Explanation:
From the question we are told that
Mass of cart =20kg
Mass of block =5kg
Magnitude of acceleration M_a= 5 kg
Generally Force on the 20kg mass in the [tex]\bar X[/tex] is mathematically given as
[tex]\sum F=ma\\t=(20kg)a[/tex]
Generally Force on the 2kg in the[tex]\bar Y[/tex] mass is mathematically given as
[tex]\sum F=ma\\(5kg)(9.8m/s^2)-(5kg)a[/tex]
Therefore
[tex](20kg)a=(5kg)(9.8m/s^2)-(5kg)a[/tex]
[tex]a=\frac{5kg)(9.8m/s^2)-(5kg)}{25}[/tex]
[tex]a=1.96m/s^2[/tex]