Answer: The volume of a saturated solution of X in water that would contain 34.0g of X is 43.9 ml
Explanation:
Solubility is defined as the amount of solute dissolved per 100 ml of the solvent at a fixed temperatur.
Given : solubility of ionic compound X in water at [tex]15^0C[/tex] = 0.776 g/ml
0.774 g of X is contained in = 1 ml
Thus 34.0 g g of X is contained in = [tex]\frac{1}{0.774}\times 34.0=43.9 ml[/tex]
Thus the volume of a saturated solution of X in water that would contain 34.0g of X is 43.9 ml