Respuesta :
Answer:
a) Since np >= 5 and n(1-p) >= 5, the approximation is justified
b) 0.7
c) 0.0725
d) 0.5098 = 50.98% probability that a sample proportion, p,would differ from p = 0.70 by as much as 0.05
Step-by-step explanation:
We use the normal distribution and the central limit theorem to solve this question.
Normal probability distribution
When the distribution is normal, we use the z-score formula.
In a set with mean [tex]\mu[/tex] and standard deviation [tex]\sigma[/tex], the zscore of a measure X is given by:
[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]
The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
Central Limit Theorem
For a proportion p in a sample of size n, the sampling distribution of the sample proportion will be approximately normal with mean [tex]\mu = p[/tex] and standard deviation [tex]s = \sqrt{\frac{p(1-p)}{n}}[/tex]
In this question, we have that:
[tex]p = 0.7, n = 40[/tex]
a. Show that this sample size is large enough to justify using the normal approximation to thesampling distribution of p.
We need that: np >= 5, n(1-p) >= 5. So
np = 40*0.7 = 28 > 5
n(1-p) = 40*0.3 = 12 > 5
Since both conditions are satisfied, the approximation is justified.
b. What is the mean of the sampling distribution of p if the real estate agents are correct?
This is [tex]\mu = p = 0.7[/tex]
c. What is the standard deviation of the sampling distribution of p if the real estate agents are correct?
This is [tex]s = \sqrt{\frac{p(1-p)}{n}} = \sqrt{\frac{0.7*0.3}{40}} = 0.0725[/tex]
d. If the real estate agents are correct, what is the probability that a sample proportion, p,would differ from p = 0.70 by as much as 0.05?
This is the pvalue of Z when X = 0.7 + 0.05 = 0.75 subtracted by the pvalue of Z when X = 0.7 - 0.05 = 0.65. So
X = 0.75
[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]
By the Central Limit Theorem
[tex]Z = \frac{X - \mu}{s}[/tex]
[tex]Z = \frac{0.75 - 0.7}{0.0725}[/tex]
[tex]Z = 0.69[/tex]
[tex]Z = 0.69[/tex] has a pvalue of 0.7549
X = 0.65
[tex]Z = \frac{X - \mu}{s}[/tex]
[tex]Z = \frac{0.65 - 0.7}{0.0725}[/tex]
[tex]Z = -0.69[/tex]
[tex]Z = -0.69[/tex] has a pvalue of 0.2451
0.7549 - 0.2451 = 0.5098
0.5098 = 50.98% probability that a sample proportion, p,would differ from p = 0.70 by as much as 0.05