sillyboy6611
sillyboy6611 sillyboy6611
  • 29-01-2021
  • Mathematics
contestada

PLZZ HELP im conused

PLZZ HELP im conused class=

Respuesta :

abidemiokin
abidemiokin abidemiokin
  • 03-02-2021

Answer:

one jumbo cost $4 and one chocolate cost $2

Step-by-step explanation:

Let the price eif one jumbo be x

Let the price of one chocolate be y

If one jumbo and 2 chocolate cost$6, then

x+2y= 6 ... 1

If one jumbo and 4chocolate cost $8, then;

x +4y = 8... 2

Subtract both equations

2y -4y = 6-8

-2y= -2

y = 1

Substitute y = 1 into 1;

From 1, x+2y = 6

x +2(1) = 6

x = 6-2

x = 4

Hence one jumbo cost $4 and one chocolate cost $2

Answer Link

Otras preguntas

help please help me
Wich of these words best describes the word manipulate?giveunderstandanswercontrol​
A go-cart is rolling down a hill at 15m/s. If it has 85J of kinetic energy. what is the mass of the go-cart?0.76kg0.87kg5.67kg0.18kg​
diary about how you feel about school​
Which of these words from the narrative is an example of onomatopoeia? A. Clasped B. Auditory C. Rhythms D yipping How did you determine your response
should everyone go to college after high school essay​
What is the Volume of the square pyramid? (Round to the nearest tenth as needed)
difference between saturated unsaturted and supersaturatted
What are stander precaution
Han picks a card at random from a stack that has cards numbered 5 through 20. What is the probability of get a number that is greater than 6?