Answer:
[tex] \underline{ \boxed{ yes}}\\[/tex]
Explanation:
[tex]given : initial \: velocity \: (u )= 40 {ms}^{ - 1} \\ given : final \: velocity \: (u )= 0 {ms}^{ - 1} \\ given : - (acceleration) \: (a_r) = 2 {ms}^{ - 2} \\ given : distance \: (s) \: = \: ? : \\ but \: {v}^{2} = {u}^{2} + 2( a)s\\ {0}^{2} = {40}^{2} + 2( - 2)s \\ - {40}^{2} = - 4s \\ s = \frac{ - {40}^{2} }{ - 4} \\ s = \frac{1600}{4} \\s = 400 \: m[/tex]