Answer:
F = 309.24 N
Explanation:
Given that,
Charge on a strom cloud, q₁ = 0.055 C
The charge gained by the top of a tree, q₂ = -0.006 C
The cloud moves to 98 meters above the tree.
We need to find the amount of force between the cloud and the tree. The electrical force between two charges is given by :
[tex]F=\dfrac{kq_1q_2}{r^2}\\\\F=\dfrac{9\times 10^9\times 0.055\times 0.006 }{(98)^2}\\\\F=309.24\ N[/tex]
So, the force between the cloud and the tree is equal to 309.24 N.