A girl wants to count the steps of a moving escalator which is going up. If she is going up on it, she counts 60 steps. If she is walking down, taking the same time per step, then she counts 90 steps. How many steps would she have to take in either direction, if the escalator were standing still?

Respuesta :

Let's V the speed of the girl in step
v the speed of the escalator in step
L the length between ground and floor.

V*60+v*60=L ==> V+v=L/60
V*90-v*90=L ==> V-v=L/90
2V=L(3+2)/180
==>V=5L/360
Time to climb (in step) with v=0 (escalator standing still)
V*t=L==> t=L/V=L/(L*5/360)=72

The girl will count 72 steps.
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico