Answer:
[tex]\lambda=1.94\times 10^8\ m[/tex]
Explanation:
Given that,
The frequency of a wave, f = 1.54 Hz
We need to find the wavelength of the wave.
The relation between wavelength, frequency and speed is given by :
[tex]c=f\lambda\\\\\lambda=\dfrac{c}{f}\\\\\lambda=\dfrac{3\times 10^8}{1.54}\\\\\lambda=1.94\times 10^8\ m[/tex]
So, the wavelength of the wave is [tex]1.94\times 10^8\ m[/tex].